O menopauze

Klimakterium je spojeno s řadou změn, zejména hormonálních. S nimi však souvisí změny další. A všechny mohou významně ovlivnit zdraví ženy. Už jen proto, že je to období, ve kterém žena stráví až třetinu svého života.
V současné době jsou nejčastější příčinou úmrtí v ČR kardiovaskulární onemocnění. Ženy přitom umírají na tato onemocnění v absolutních číslech častěji než muži. Nejkritičtějším věkem ženy pro vznik těchto onemocnění je období kolem menopauzy.

To, co vás v období po menopauze nejvíce ohrožuje, je osteoporóza, nárůst hmotnosti, hypertenze a především závažné srdečně-cévní onemocnění. Příčinou je nedostatek a výraznější kolísání pohlavních hormonů. Mohou se vám také měnit chutě směrem k upřednostnění méně zdravých – především sladkých a tučných jídel, často se snižuje i pohybová aktivita. Tyto změny vedou k ukládání tělesného tuku na rizikovější místa (do centrální oblasti břicha). To vše ještě riziko srdečně-cévních onemocnění zvyšuje. Důsledkem může být například srdeční infarkt či mozková mrtvice.